Защо сухото строителство се предпочита
Сухото строителство решава едновременно проблемите – звукоизолация, топлоизолация, акустика и пожароустойчивост. Повърхността, обработвана единствено в областта на фугите, е готова за боядисване, лепене на тапети или полагане на декоративни мазилки и облицовки.
Със сухите подове се решава проблема с шума при ходене и предаване на ударния шум по вертикалните конструкции. Благодарение на еластичните си свойства сухият под е ергономичен и е оптималната основа за рулонни, паркетни и текстилни настилки.
С прилагането на сухо строителство при реновиране на стари сгради с дървен гредоред се избягват всички мокри процеси и освен това допълнителното натоварване върху съществуващата конструкция е безопасно и незначително. Едновременно с това се решава и проблемът с пожарозащитата.
При строителния процес се постига икономия на армировка и бетон в порядък от 21 до 25% при ново строителство и залагане на системите за сухо строителство при неносещите преградни стени, окачените тавани и предстенните обшивки поради десетократно по-ниското си собствено тегло в сравнение с керамичните преградни зидове, задължително измазвани и шпакловани.
По отношение на сеизмичната устойчивост на сградите сухото строителство предполага по-благоприятни ниски постоянни натоварвания особено в горните етажни нива и елиминиране на предаването на хоризонталните и вертикалните натоварвания върху преградните конструкции. Това е напълно сигурно поради монтажните детайли и връзките на гипсокартонените системи с другите конструктивни елементи.
Поради малките дебелини на прегардните стени се печели площ при оформяне на вътрешното пространство.
Сухото строителство се предпочита за ремонт на стари жилища, защото предлага възможността стени и тавани да се изправят по-лесно. От друга страна има възможност да се изпълняват по-смели дизайнерски решения.
Защо сухото строителство е предпочитано и от инвеститорите, и от проектантите, и от изпълнителите
При сухото строителство липсата на влага в резултат на строителните процеси позволява обзавеждането и внасянето на чувствителна техника да става часове след приключването на настилъчните и бояджийските работи.
Все по-рационално е инвестициите за подобряване на термоизолацията на металните конструкции да се увеличават и съответните мерки да се залагат още в проектната фаза. Наближава времето, когато освен на тези разходи ще се обръща внимание на проблемите с климатизирането на сградните пространства, на избора на биологични строителни материали, които щадят човешкото здраве.
Благодарение на материалите за сухо строителство могат да се осъществят идеите на архитекти, дизайнери и художници, които поемат все по-големи предизвикателства и пренасят най-смело проектираните детайли и планировъчни решения.
Монтажните времена за отделните системи са изключително кратки.
Системите за сухо строителство са приложими през всички сезони, до минимум са сведени строителните отпадъци.