Проектирането и изграждането на основите на всяка една метална конструкция е не само много трудоемък, но и отговорен процес. Добре е да се имат предвид факторите, които са свързани със статическата схема на металната сграда, хидрогеоложките условия и натоварването. Некачествените схеми на сградата са рискови за сигурността на обитателите и нормалната експлоатация, често водят до повреди в металната конструкция. Средствата, вложени в подходящи за конструкцията основи, са гаранция за нейната дълготрайна експлоатация.
Основите на металните конструкции имат многостранно предназначение:
- разпределят натоварването от стените и прилежащите конструкции;
- противодействат на слягането на земните пластове, разположени под металните конструкции;
- заедно с подовата изолация предпазват приземните етажи и сутерените от проникване на влага и подземни води.
За да се гарантира дълготрайна безпроблемна експлоатация на металното хале е необходимо:
- да се направи предварително вертикална планировка;
- около обекта се поставя първоначално скеле;
- да се създаде съответна дренажна система в земята;
- да се създаде хидроизолационна система за предпазване на основата от влагата.
Цената на основите за някои метални халета може да достигне до 15-20% от общата инвестиция за изграждането им. За да се вземе правилно решение какъв фундамент да се изгради трябва да се познава терена, върху който ще протече строителството. Само прецизни геоложки проучвания, извършвани от специализирани организации, могат да посочат дали даден терен е подходящ за изграждане на метални конструкции.
Теренът следва да се оцени по следните характеристики:
- здравина;
- устойчивост към разместване на пластовете;
- риск от възникване на свлачища, ерозия, промяна в обема при замръзване и размразяване на почвата.
При необходимост от самостоятелно изследване на терена нужно е да се изрови шурф или да се сондира изкоп, прие което да се обърне внимание на почвения или насипния слой (те не се използват в качеството на основи). Трябва да се установи също и нивото и вида на подпочвените води.
Видове основи
- Ивична основа. Поставя се под метални конструкции с по-тежки стени или по-тежки покриви. Тя бива полагана под всички външни и вътрешни основни стени. Този вид основа е необходим при наличието на мазе, гараж или приземен етаж в конструкцията. Фундаментът се полага на дълбочина 0,5м под пода на подземния етаж.
- Пилотни основи. Използват се при дълбоко разположен носимоспособен почвен слой. Пилоти се издигат във всеки ъгъл и на всички места, където има пресичане на стени, под междупрозоречното пространство, под трегери и при други точки, където има съсредоточено натоварване.
- Фундаментни плочи (плаващи основи). Изграждат се от монолитен стоманобетон при строителство на неравномерен и силно сбит терен (например върху насипи). Използването им е свързано с по-големи разходи за материали.
- Масивни фундаменти. Използват се под пещи, когато отсъстват негорими покриви и стени. Този вид основи се изпълняват по аналогичен на жилищните.
- Машинни фундаменти. При проектирането им е нужно да се имат предвид характерните динамични натоварвания вследствие на работата на машината.
- Основи на пясъчни подложки. Използват се поради по-икономични материали с цел замяна на непригоден земен насип в основата и за издигане на пода над нивото на подпочвените води.