За да сравним двата строителни материали, трябва да ги разгледаме и сравним по различните им параметри и да направим крайна оценка. Параметрите, които ще разгледаме са относителната здравина спрямо теглото, цена (и време), корозионна защита, пожароустойчивост, и не на последно място в днешно време, и не на последно място, устойчивост (екологическа и икономическа).
Здравина спрямо тегло
Коефициента на здравина спрямо тегло представлява здравината на материала, разделена на неговата плътност. Този индикатор показва каква е относителната полезност на материала, което разбира се, влияе на размерите, масата и цената за изработка на конструкцията.
Стоманата притежава добра издържливост на усукване и обтягане, измествайки бетона по този показател.
От друга страна, бетонът има по-добра компресионна (натиск) издържливост.
Възможни са комбинативни варианти, при които стоманените колони се облицоват с бетоново покритие, или обратното, като за по-евтин и малкообемен вариант се счита стоманената колона с бетоново покритие.
По този показател можем да твърдим, че стоманата е безспорен фаворит, което е доказано и от разрастващото се използване на стоманени колони във всички високи сгради, където компресионната издържливост е от голямо значение.
Цена
Цената и времето за имплементация на строителните материали зависи в голяма степен от достъпа до конкретните материали и техниките за имплементация на материалите.
В случая на бетона, голямо перо (стигащо до 50% от цената) е цената на допълнителните разходи като цената на кофражите и вътрешната метална мрежа, цената за експлоатация на помощните машини и цената за труд, тъй като бетона има нужда от повече работна ръка и време до пътя си до готово изделие.
В случая на металните конструкции се използват готови профили, които се сглобяват на място, намалявайки допълнителните разходи и минимизирайки разходите за труд. За изграждането на стоманена сграда със същите характеристики като бетонена е нужно приблизително 70% по-малко време. Това е едно от най-големите предимства на металните халета, които се изграждат все повече напоследък и изместват традиционното бетоново стоителство.
Корозия
По този показател на пръв поглед бетона е безспорен победител, тъй като той не корозира. Но е важно да отбележим, че макар и стоманата да е корозиращ материал, тя може да бъде галванизирана, да бъде положена антикорозионна боя/грунд/бетоново покритие, което да защити стоманената конструкция от корозия, запазвайки положителните й показатели в голяма степен.
Пожароустойчивост
Пожароустойчивостта, като фактор, отнасящ се до сигурността на сградата, е много важен показател. Счита се, че бетона притежава по-добри пожароустойчиви характеристики от стоманата, тъй като при продължително увеличение на температурата на стоманата, тя започва да губи своята структурна здравина и може да компроментира здравината на цялата конструкция.
По презумпция, върху бетона рядко се полагат пожароустойчиви покрития. Разрушение на бетона при пожар може да се получи, ако той е с повишено количество на влага, при което той започва да се „лющи”, поради вътрешното въздействие на разширяващите се водни молекули.
За защита на стоманата, от друга страна, винаги се полагат пожароустойчиви покрития, както при защитата от корозия, а именно пожароустойчив грунд/боя/бетоново покритие. Съществуват и покрития, комбиниращи двете защити – корозионна и пожароустойчива в едно.
За да се прецени кой материал е по-добър в отношение на пожароустойчивостта, отново трябва да се разгледат вложените материали и тяхното отношение здравина/вложени материали (цена).
Устойчивост
В днешно време, приблизително 80% от металните конструкции се изготвят от рециклирана стомана, коет значително намалява ефекта върху околната среда, цената на сградата, освен това рециклираната стомана притежава и по-добър коефициент на здравина/тегло.
Стоманените профили, при нужда от унищожение могат да бъдат претопени и рециклирани отново.
Относно бетона, той също може да бъде рециклиран, като се натроши и се използва в нови бетонени конструкции, като това не винаги е възможно. Въпреки това, възможността съществува.
За да разгледаме напълно устойчивостта, трябва да се върнем и на фактора цена, и макар и двата материала да са рециклируеми, цената за метална конструкция е значително по-ниска от цената на бетонена сграда със същите характеристики, което означава по-малко потребление на материали и следователно по-висока устойчивост от икономическа гледна точка.
Като заключение, можем да кажем, че избора на строителен материал зависи в голяма степен от конкретният проект и неговите изисквания и е инжинерен и икономически проблем. Ако направим относително претегляне на всички разгледани показатели, обаче, ще установим, че в общият случай стоманата е по-добрият и по-изгоден строителен материал, поради което е така голямо приложението на металните конструкции.